STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH​

Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez personel Stowarzyszenia EDUKACJA 3.0 oraz Grupy EDUKACJA 3.0 sp. z o.o. jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie.
Nadrzędnym celem naszych organizacji jest zapewnienie bezpieczeństwa, ochrony oraz wsparcia dzieciom i młodzieży uczestniczącym w naszych szkoleniach, warsztatach, półkoloniach, wydarzeniach, strefach interaktywnych zajęciach uniwersytetu dziecięcego itp.
Każdy członek personelu traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez kogokolwiek wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Personel Stowarzyszenia, realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych danej instytucji oraz swoich kompetencji.

Preambuła Polityki ochrony dzieci EDUKACJI 3.0

Polityka ochrony dzieci

Grupa EDUKACJA 3.0 sp. z o.o. i Stowarzyszenie EDUKACJA 3.0 ustanowiły i wprowadziły w życie w dniu 15 sierpnia 2024 r. Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

  1. Polityka dotyczy całego personelu (pracowników, współpracowników, stażystów i wolontariuszy – na wszystkich szczeblach organizacji).
  2. Organ zarządzający organizacją zatwierdził Politykę, a za jej wdrażanie i nadzorowanie odpowiada kierownictwo organizacji/instytucji. Kierownictwo organizacji wyznaczyło osobę odpowiedzialną za monitoring realizacji Polityki. Rola, zadania oraz kwalifikacje tej osoby są jasno określone.
  3.  Polityka ochrony dzieci jasno i kompleksowo określa, m.in.
    • zasady bezpiecznej rekrutacji personelu.
    • sposób reagowania w organizacji/instytucji na przypadki podejrzenia, że dziecko doświadcza krzywdzenia i zasady prowadzenia rejestru interwencji.
    • zasady bezpiecznych relacji personel-dziecko i dziecko–dziecko.
    • zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych.
    • zasady ochrony wizerunku i danych osobowych dzieci.
  4. Polityka ochrony dzieci jest opublikowana i szeroko promowana wśród całego personelu, rodziców i dzieci (wersja skrócona dla dzieci), a poszczególne grupy są z nią aktywnie zapoznawane poprzez działania edukacyjne i informacyjne.
  5. Organizacja monitoruje, edukuje i angażuje swoich pracowników w celu zapobiegania krzywdzeniu dzieci.

  6. W organizacji funkcjonują procedury zgłaszania podejrzenia oraz podejmowania interwencji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dziecka.

  7. Organizacja monitoruje i okresowo weryfikuje zgodność prowadzonych działań z przyjętymi standardami ochrony dzieci.